Božský Bruce

Jak už název napovídá, Bruce Almighty je film, který se komickým způsobem zabývá problematikou božských sil a schopností. Co byste dělali, kdybyste byli Bůh a mohli úplně cokoliv? Tuto otázku na vlastní kůži začne pociťovat sám hlavní hrdina Bruce Nolan (Jim Carrey).

Zpočátku obyčejný reportér z Bufalla, točící podřadné reportáže, žijící "normálním" životem a s "normální" holkou Grace (Jennifer Aniston). Člověk, co bydlí v jednom bytě s Jennifer Aniston, která ho navíc ve všem podporuje, si podle mě nemá na co stěžovat, nicméně ambiciozní Bruce je svým životem natolik znechucen, že začne veškerou vinu shazovat na Boha. Věří, že Bůh je ten, kdo za všechno může, kdo si na něj zasedl a kdo mu působí všechny jeho problémy. Tomu všemu zasadí poslední ránu fakt, že jeho kolega z práce, kterého Bruce mimochodem totálně nesnáší, získá post hlavního moderátora večerních zpráv. Na tuto událost Bruce zareaguje po svém a následně je vykopnut z práce.

V tuto chvíli, kdy je Bruce totálně na dně, se ovšem stane zásadní a pro film naprosto zlomový zvrat. Bruce se setká se samotným Bohem (Morgan Freeman). Ten, aby Brucovi názorně předvedl, že být Bohem není tak jednoduché, mu na týden předá všechny božské schopnosti. V tento okamžik se film konečně začne rozjíždět a jedná se o jeho zdaleka nejlepší část. Bruce si nejprve své čerstvě nabyté schopnosti pořádně užívá, gangsterovi vyskočí ze zadku opice, nic netušící náštěvník restaurace pozoruje, jak Bruce rozevírá polévku stylem á la Mojžíš a v neposlední řadě své síly použije na orgastické okouzlení Grace. Poté si díky svým novým schopnostem začne budovat moderátorskou pověst Mr. Senzace a, aby toho nebylo málo, v jedné z nejlepších scén celého filmu totálně v přímém přenosu znemožní svého tolik nenáviděného kolegu.

Bruce tak může oslavovat nejen svůj návrat do televize, ale i jeho přímé povýšení na moderátora večerních zpravodajských relací. Na party organizované na počest jeho návratu začne Bruce svádět jeho kolegyně z práce Catherine Bell. Grace přijde klasicky ve špatnou chvíli na špatné místo a spáchá žárlivou scénu. Od této chvíle jde kvalita zábavnosti filmu bohužel už jen dolů a z velmi nadějné komedie se stává průměrná love story. Bruce se totiž kromě vyslyšení modliteb lidí v celém Buffalu snaží o to, aby mu Grace odpustila. Jediná pozitivní věc na této love části filmu jsou opravdu velmi přesvědčivé a procítěné herecké výkony talentované Jennifer Aniston. Scéna, kdy se v posteli snaží zapomenout na Bruce, přestože ho stále miluje, a prosí Boha o jeho odpuštění, je jedna z nejdojemnějších, co jsem v poslední době viděl.

Ke konci už film naprosto ničím nepřekvapí, jedná se o naprosto klasický happy end, kdy se Bruce spokojí se svým "normálním" životem a s radostí tak točí dál podřadné reportáže. Celý film je postaven na hereckých výkonech vtipného Jima Carreyho, velmi přesvědčivého Morgana Freemana v roli Boha a výše zmíněných excelentních výkonech Jennifer Aniston.

Vznik: USA, 2003
Délka: 101 min (1 hod 41 min)
Distribuce pro ČR: Falcon
Premiéra v ČR: 16. 10. 2003
Ang. název: Bruce Almighty
Režie: Tom Shadyac
Scénář: Steve Koren, Mark O´Keefe, Steve Oedekerk
Kamera: Dean Semler
Hudba: John Debney
Hrají: Jim Carrey, Morgan Freeman, Jennifer Aniston, Catherine Bell, Philip Baker Hall

» Zpět na filmografii «

| © mylan & Sasa2002, 2005 | Člen skupiny TVpratele.info | Hosting: Flyweb.cz |  ↑  |